poster z informacjami powstanie styczniowe na kartach historii i na ekranie

Powstanie Styczniowe to największy zryw niepodległościowy XIX w. Rozpoczęło się 22 I 1863 r. i trwało do jesieni 1864 r. Miało charakter wojny partyzanckiej. Zakończyło się klęską, ale jego znaczenie w polskich dziejach i w polskiej kulturze jest ogromne. Stąd ogólnopolska inicjatywa organizacji rocznicowych obchodów, blisko dwuletnich, w całym kraju. Powstały filmy dokumentalne i fabularne, stworzone wystawy. Odbyły się koncerty, wykłady, rekonstrukcje historyczne i występy sceniczne. Wciąż trwają dyskusje historyków, temat jest ciągle żywy w debacie społecznej.

W naszej szkole uczniowie kl. VII-VIII uczestniczyli w realizacji projektu pt. Powstanie Styczniowe na kartach historii i na ekranie. Był on wspaniałą okazją, aby zgłębić kontekst historyczny tego narodowego zrywu, obejrzeć dzieła filmowe osadzone w przestrzeni tamtego okresu, wysłuchać wykładu historyka i prelekcji filmoznawcy. Realizacja projektu wiązała się ze ścisłą współpracą z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie. Te instytucje wsparły nasze wysiłki.

Więcej informacji: link.