popielata linia pozioma

młodzież dorośliDnia 18 października odbyło się kolejne ważne dla naszej uczniowskiej społeczności wydarzenie. Uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami odwiedzili dzieci i młodzież z toruńskiego Hospicjum "Nadzieja". To spotkanie było oczekiwane nie tylko przez podopiecznych i personel, ale również przez nas - uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 31. Byliśmy podekscytowani. Była to już nasza druga wizyta w Hospicjum. Podczas pierwszego, bardzo udanego spotkania ósmoklasiści czytali bajki i wiersze podopiecznym zakładu. Tym razem na spotkanie z dziećmi, uczniowie naszej szkoły przygotowali jesienne ozdoby, które wcześniej wykonali pod kierunkiem nauczycieli.
Dzieci i młodzież z Hospicjum czekała na to spotkanie, a my byliśmy ciekawi reakcji dzieci na przyniesione przez nas podarunki. Pragnęliśmy, aby piękna, złota jesień wkroczyła do pomieszczeń, w których na co dzień przebywają, dlatego wykonaliśmy bukiety z barwnych liści oraz stroik z kolorowych kwiatów. Wszystko po to, by wywołać uśmiech na ich twarzach.
Udało się! - spotkanie z dziećmi i młodzieżą w Hospicjum dało wszystkimd użo radości, ale też skłoniło do refleksji. Młodzież z naszej szkoły przekonała się, jak wiele można doznać przyjemności z dawania siebie drugiemu człowiekowi. Bo choć podopiecznym Hospicjum bardzo spodobały się przyniesione przez nas prezenty, to jednak nie one były najważniejsze. Tego dnia ważniejsze było spotkanie z drugim człowiekiem, wspólna rozmowa, życzliwość, uwaga i poświęcony sobie czas. Skłoniło to nas do refleksji, jak często niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka i sprawić, by poczuł się ważny i szczęśliwy. To właśnie dostrzegliśmy w oczach podopiecznych zakładu. Zostało to również zauważone przez personel Hospicjum, a Pani wiceprezes Magdalena Nałęcz bardzo mile nas przyjęła.
Po powrocie do szkoły i na nas czekała niespodzianka - otrzymaliśmy miły tekst i zdjęcie, które zostało zamieszczone na stronie internetowej Hospicjum "Nadzieja" w Toruniu.
W nas pozostały refleksje, że dawanie ludziom radości wcale nie jest trudne, powoduje zadowolenie u obydwu stron i jest ważne zarówno w życiu dzieci, jak i dorosłych.