popielata linia pozioma

Logo rekrutacji do klas pierwszych oraz dzieci od 3. roku życia do oddziałów przedszkolnych

rekrutacja 2020 2021 przeczytaj

Rekrutacja 2020 2021rekrutacja 2020 2021 link oddziały przedszkolnerekrutacja 2020 2021 link szkoła podstawowa

Haller flaga napis

logo sp31 155x155Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia przesyła pismo Wydziału Ochrony Ludności oraz informacje dotyczące zasad profilaktyki oraz bezpiecznych zachowań dzieci, młodzieży i dorosłych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ewentualnych infekcji.
 

logo sp31 155x155

Informujemy, że od dnia 1 lutego 2020 roku wpłaty za obiady będą realizowane wyłącznie poprzez przelew bankowy na konto nr 30 1160 2202 0000 0000 6172 5147.

Koszt obiadów dla dziecka w marcu - 81,00 zł.

Koszt obiadów dla nauczyciela w marcu - 120,00 zł.

Od 1 marca informacja o kosztach obiadów dla uczniów i nauczycieli oraz numer konta do przelewu bankowego będą się znajdowały w zakładce Szybki dostęp - Jadłospis.

 


logo sp31 155x155
Szanowni Rodzice!
Zaplanowane na środę popielcową 26.02.2020 r. konsultacje indywidualne nie odbędą się. W przypadkach koniecznych prosimy o kontakt indywidualny z wychowawcami.
Zebrania rodziców odbędą się planowo w dniu 18.03.2020 r.

 

 

 

Częstość występowania otyłości u dzieci w europejskich krajach wysokorozwiniętych oszacowano na około 10-15%, w USA odsetek ten sięga 25%. W Polsce analizy statystyczne wskazują na częstość występowania otyłości u 2,5-12% dzieci. Nadwaga, a potem otyłość u dzieci i u nastolatków rzadko jest „winą” genów czy schorzeń. Zwykle jest to skutek stylu życia – nieprawidłowego odżywiania i braku ruchu. Dodatkowy balast obciąża zdrowie i źle wpływa na psychikę. Poczucie mniejszej wartości i kompleksy powodują izolację dziecka i poczucie osamotnienia. Dlatego z nadwagą powinniśmy walczyć. To niełatwe zadanie, gdyż sam zainteresowany jest często przewrażliwiony na swoim punkcie i łatwo go urazić. Nadwaga i otyłość u dzieci wywierają negatywny wpływ na ich samopoczucie. Dzieci otyłe są często dyskryminowane i krytykowane – i to nie tylko przez swoich kolegów oraz koleżanki, ale także przez dorosłych. Znacznej otyłości często towarzyszą stany depresyjne oraz niska samoocena. Takie zaburzenia psychologiczne mogą mieć trwały charakter.
Ponadto u dzieci i młodzieży z otyłością stwierdza się częstsze niż u ich zdrowych rówieśników występowanie poważnych problemów fizjologicznych. Do typowych zaburzeń należą: zbyt szybkie tempo wzrastania i dojrzewania, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stłuszczenie wątroby i kamica żółciowa. Rzadziej występujące powikłania to nadciśnienie, guzy mózgu, bezdechy w czasie snu i powikłania ortopedyczne.
Otyłość w wieku dziecięcym jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości u dorosłych. Na przykład jeśli dziecko powyżej 3. roku życia jest otyłe, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że również w wieku dorosłym będzie miało problemy z nadwagą.

Co może zrobić rodzic?

 1. Wyeliminuj jedzenie typu fast-food i siedzenie godzinami przed telewizorem.
 2. Ogranicz tłuste i słodkie pożywienie. Po prostu go nie kupuj.
 3. Dbaj o systematyczne posiłki, 4-5 dziennie.
 4. Ucz dziecko zasad prawidłowego odżywiania dostosowując wiedzę do wieku dziecka.
 5. Sam jedz prawidłowo-rodzice są ważnym wzorem dla dziecka, dziecko powinno jeść wspólnie z rodzicami podobne posiłki, nie może być na osobnej, drastycznej diecie.
 6. Powoli zwiększ aktywność fizyczną dziecka, wybierając sporty, które lubi.
 7. Towarzysz dziecku w trakcie posiłku i przy uprawianiu sportu.
 8. Dbaj o to, by dietetyczne posiłki były ładne, kolorowe i smaczne.
 9. Zawsze przyrządzaj zdrowe, smaczne posiłki do szkoły, zamiast dawać pieniądze na jedzenie.
 10. Rodzinne wypady do restauracji zastąp spacerem, wyprawą na basen czy na rower.
 11. Nie krytykuj wyglądu dziecka.

W przypadku pytań można zgłosić się do szkolnego gabinetu profilaktyki. Zapraszamy!


Opracowanie: mgr Renata Chruścik
Szkolny koordynator promocji zdrowia