popielata linia pozioma

Logo rekrutacji do klas pierwszych oraz dzieci od 3. roku życia do oddziałów przedszkolnych

Rekrutacja 2018 2019Rekrutacja 2018 2019Rekrutacja 2018 2019

Logo szkołyZAPROSZENIE na niezwykły wieczór do SP nr 31 w Toruniu.
Dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 31 w Toruniu organizują 23 marca od godz. 17.00 niezwykły wieczór. Jego pierwszy etap to Drzwi Otwarte dla przyszłych uczniów klas I i dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz ich rodziców. W programie wydarzenia: spacer po szkole, prezentacja osiągnięć uczniów i ich zainteresowań, spotkania z nauczycielami, występy artystyczne, warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe i taneczne, robotyka.
Kolejny etap niezwykłego wieczoru to V edycja imprezy DobraNoc w Szkole - autorskiego projektu kadry rubinkowskiej placówki, pomyślanego jako okazja do innowacyjnej edukacji połączonej z zabawą i rozrywką. Na uczniów i ich rodziców oraz mieszkańców osiedla w godz. 18.00 - 21.00 czeka mnóstwo propozycji, działań i inicjatyw gwarantujących atrakcyjny wieczór w szkole.
Zapraszamy!
Informacja o drzwiach otwartych

Częstość występowania otyłości u dzieci w europejskich krajach wysokorozwiniętych oszacowano na około 10-15%, w USA odsetek ten sięga 25%. W Polsce analizy statystyczne wskazują na częstość występowania otyłości u 2,5-12% dzieci. Nadwaga, a potem otyłość u dzieci i u nastolatków rzadko jest „winą” genów czy schorzeń. Zwykle jest to skutek stylu życia – nieprawidłowego odżywiania i braku ruchu. Dodatkowy balast obciąża zdrowie i źle wpływa na psychikę. Poczucie mniejszej wartości i kompleksy powodują izolację dziecka i poczucie osamotnienia. Dlatego z nadwagą powinniśmy walczyć. To niełatwe zadanie, gdyż sam zainteresowany jest często przewrażliwiony na swoim punkcie i łatwo go urazić. Nadwaga i otyłość u dzieci wywierają negatywny wpływ na ich samopoczucie. Dzieci otyłe są często dyskryminowane i krytykowane – i to nie tylko przez swoich kolegów oraz koleżanki, ale także przez dorosłych. Znacznej otyłości często towarzyszą stany depresyjne oraz niska samoocena. Takie zaburzenia psychologiczne mogą mieć trwały charakter.
Ponadto u dzieci i młodzieży z otyłością stwierdza się częstsze niż u ich zdrowych rówieśników występowanie poważnych problemów fizjologicznych. Do typowych zaburzeń należą: zbyt szybkie tempo wzrastania i dojrzewania, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stłuszczenie wątroby i kamica żółciowa. Rzadziej występujące powikłania to nadciśnienie, guzy mózgu, bezdechy w czasie snu i powikłania ortopedyczne.
Otyłość w wieku dziecięcym jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości u dorosłych. Na przykład jeśli dziecko powyżej 3. roku życia jest otyłe, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że również w wieku dorosłym będzie miało problemy z nadwagą.

Co może zrobić rodzic?

 1. Wyeliminuj jedzenie typu fast-food i siedzenie godzinami przed telewizorem.
 2. Ogranicz tłuste i słodkie pożywienie. Po prostu go nie kupuj.
 3. Dbaj o systematyczne posiłki, 4-5 dziennie.
 4. Ucz dziecko zasad prawidłowego odżywiania dostosowując wiedzę do wieku dziecka.
 5. Sam jedz prawidłowo-rodzice są ważnym wzorem dla dziecka, dziecko powinno jeść wspólnie z rodzicami podobne posiłki, nie może być na osobnej, drastycznej diecie.
 6. Powoli zwiększ aktywność fizyczną dziecka, wybierając sporty, które lubi.
 7. Towarzysz dziecku w trakcie posiłku i przy uprawianiu sportu.
 8. Dbaj o to, by dietetyczne posiłki były ładne, kolorowe i smaczne.
 9. Zawsze przyrządzaj zdrowe, smaczne posiłki do szkoły, zamiast dawać pieniądze na jedzenie.
 10. Rodzinne wypady do restauracji zastąp spacerem, wyprawą na basen czy na rower.
 11. Nie krytykuj wyglądu dziecka.

W przypadku pytań można zgłosić się do szkolnego gabinetu profilaktyki. Zapraszamy!


Opracowanie: mgr Renata Chruścik
Szkolny koordynator promocji zdrowia