popielata linia pozioma

Logo rekrutacji do klas pierwszych oraz dzieci od 3. roku życia do oddziałów przedszkolnych

Rekrutacja 2018 2019Rekrutacja 2018 2019Rekrutacja 2018 2019

Logo szkołyZAPROSZENIE na niezwykły wieczór do SP nr 31 w Toruniu.
Dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 31 w Toruniu organizują 23 marca od godz. 17.00 niezwykły wieczór. Jego pierwszy etap to Drzwi Otwarte dla przyszłych uczniów klas I i dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz ich rodziców. W programie wydarzenia: spacer po szkole, prezentacja osiągnięć uczniów i ich zainteresowań, spotkania z nauczycielami, występy artystyczne, warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe i taneczne, robotyka.
Kolejny etap niezwykłego wieczoru to V edycja imprezy DobraNoc w Szkole - autorskiego projektu kadry rubinkowskiej placówki, pomyślanego jako okazja do innowacyjnej edukacji połączonej z zabawą i rozrywką. Na uczniów i ich rodziców oraz mieszkańców osiedla w godz. 18.00 - 21.00 czeka mnóstwo propozycji, działań i inicjatyw gwarantujących atrakcyjny wieczór w szkole.
Zapraszamy!
Informacja o drzwiach otwartych

nowydzialrodzicTym, co sprawia wiele kłopotów rodzicom, są trudne zachowania dzieci – nie są posłuszne, krzyczą, czasem dokuczają innym dzieciom, kłócą się z rodzeństwem, biją szkolnych kolegów lub niszczą zabawki. U podstaw takiego postępowania leżą negatywne uczucia: złość, gniew, agresja, czasem upokorzenie i lęk. Również te emocje, których doświadczają dzieci trzeba zaakceptować. Dzieci, tak jak dorośli, mają prawo zarówno do odczuwania radości, miłości, tęsknoty, jak i gniewu, złości. Nie wolno jednak pozwolić na to, by były one wyrażane w sposób, który szkodzi dziecku lub jego otoczeniu.

 

 Rozmawiajmy o uczuciach i je nazywajmy
Nazwanie emocji i ich zrozumienie przynosi ulgę i odprężenie, hamuje eskalację zachowań, zapobiega narastaniu frustracji i agresji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i ich dorosłych. Pomagajmy zatem dzieciom określić te uczucia, których ono doświadcza – również przez mówienie o swoich własnych emocjach:
    Widzę, że jesteś smutny.
    To zdarzenie musiało być dla ciebie przykre.
    Drażni mnie bałagan w twoim pokoju.
     
Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami?
Sposoby na złość:
   
 • rozmowa
 • gniecenie, darcie kartki papieru, starych gazet
 • krzyczenie (w wyznaczonym miejscu, np. swój pokój, łazienka)
 • ćwiczenia gimnastyczne, np. przysiady, podskoki
 • nadmuchanie balonu (aż do pęknięcia)
 • odejście do innego miejsca, np. na 10 minut
 • płacz
 • narysowanie swojej złości (można ją potem zgnieść i wyrzucić)
 • ugniatanie, "męczenie" plasteliny
 • wypisanie na kartce tego, co chciałoby powiedzieć lub wykrzyczeć
 • słuchanie głośnej muzyki, skakanie przy niej
 • położenie się na łóżku, na podłodze
 • spokojne oddychanie.

 

Jeśli jednak sytuacja wymknie się spod kontroli i wybuch złości narusza granice osób, które są w najbliższym otoczeniu, dziecko powinno ponieść konsekwencje takiego zachowania, np.

 • spędzić jakiś czas w odłączeniu, w miejscu pozbawionym osób i interesujących rzeczy (np. siedzenie na dywaniku, leżenie na łóżku)
 • posprzątać i naprawić szkody (jeśli w złości wylało herbatę, musi wyczyścić zabrudzenia)
 • przeprosić osoby, wobec których użyło krzywdzących słów lub gestów
 • przypomnieć, w jaki sposób wolno wyrażać złość, a które rozwiązania są niedopuszczalne (np. wolno uderzać w łóżko, ale nie można rzucać przedmiotami).

Taki zbiór zasad warto wcześniej omówić i przygotować razem z dzieckiem.


Opracowała: mgr Agnieszka Umińska